Zespół dziś

W maju 2011 r. kierownikiem zespołu został Maciej Sierpiński, wieloletni tancerz ZF „Wielkopolanie” i pasjonat folkloru. Wraz z nim do kadry zespołu dołączyli instruktorzy: Katarzyna Hełpa-Liszkowska (zajęcia taneczne prowadziła do początku 2015) i Dariusz Stocki (do 02′ 2018). Od 2015 zajęcia z tańca ludowego (grupa dziecięca) prowadzi Joanna Sroczyńska. Od lutego 2018 za śpiew i naukę gry na fletach odpowiada Edyta Czernecka.
Wielopokoleniowy zespół przeżywa obecnie renesans, bowiem liczy blisko 100 członków. Najmłodsi grają na fletach, koncerty uatrakcyjnia grająca na dudach i skrzypcach podwiązanych kapela dudziarska. Członkami zespołu są także doskonali muzycy grający na instrumentach wchodzących w skład tradycyjnych kapel ludowych tj. klarnet, maryna, kontrabas i skrzypce. Od października 2013 r. szeregi zespołu zasiliła, dawniej związana z „Szamotułami” grupa tancerzy dojrzałych. To pomysł odtworzenia najważniejszego elementu lokalnej świadomości kulturowej – obrzędu „Szamotulskiego wesela” przyciągnął ich do zespołu ponownie.
Zespół bierze dziś udział w festiwalach folkloru, uatrakcyjnia wiele imprez lokalnych w formie koncertów tanecznych i wokalnych, corocznie prezentuje obrzęd dożynkowy. W 2012 r. odwiedził Węgry i Francję. W 2013 r. otwierał Jarmark Świętojański w Poznaniu, brał udział w IV Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Folkloru Kids Fun Folk, VI Festiwalu Zespołów Folklorystycznych i Orkiestr Gronalia oraz w 7 Międzynarodowym Festiwalu Tańców Ludowych i Muzyki w Grecji. W 2013 r. nagrał płytę z kolędami i pastorałkami.
Do najważniejszych wydarzeń 2014 roku zaliczyć należy zwycięstwo na X Festiwalu „Polonez 2014” w Słonimiu na Białorusi oraz udział w III Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Na skrzyżowaniu pokoju” w Armenii.
W roku 2015 zespół obchodził Jubileusz 70-lecia. W sierpniu wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w New Delhi (Indie). Jesienią grupa dziecięca uczestniczyła w X Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Pradze.
W październiku zespół wywalczył Grand Prix XXXI Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie. Misją konkursu jest ochrona oryginalnych polskich tańców w całym ich bogactwie i różnorodności. W konkursie oceniane są wierność odwzorowania tradycji regionalnych, właściwy dla regionu strój ludowy, skład instrumentalny grających na żywo kapel oraz autentyczność prezentowanych tańców, muzyki, śpiewu i gwary. Wielopokoleniowy Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” wrócił z Rzeszowa z nagrodą główną w kategorii zespoły taneczne. Zaprezentował tam najważniejszy regionalny obrzęd „Wesele szamotulskie”. Choreografię do widowiska przygotował Maciej Sierpiński, kierownik zespołu, na podstawie scenariusza napisanego przed laty przez Władysława Frąckowiaka oraz muzyki zebranej przez Stanisława Zgaińskiego. Ta odsłona „Wesela” zaprezentowana była szerokiej publiczności po raz pierwszy w maju 2015, podczas koncertu galowego w Baborówku z okazji 70-lecia zespołu.
W 2016 roku zespół reprezentował kraj w festiwalu CIOFF “ERAU INTERNATIONAL FOLKLORE & FOLK ART FESTIVAL” w Indonezji.

Największym sukcesem zespołu jest Nagroda „za wierną prezentację fragmentu obrzędu weselnego swojego regionu” podczas Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w ramach 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej 2017. I miejsce w kat. zespoły dziecięce na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Dziekanowicach to ostatnie – jeszcze gorące – z osiągnięć.

rfwbs-sliderfwbs-slide